Weekend na zamku w Lanckoronie

Weekend na zamku w Lanckoronie

Po przeszło 7 latach starań w 2023 roku ruiny zamku w Lanckoronie przeszły gruntowne prace konserwatorskie i budowlane. Kazimierzowska warownia z XIV w., wpisana z klasztorem kalwaryjskim i kompleksem dróżek na  listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, powoli odzyskuje swój zapomniany przez wieki kształt.

Wójt Lanckorony Tadeusz Łopata poinformował, że w weekend 6 -7 kwietnia br. w godz. od 10:00 do 16:00 będzie można nieodpłatnie zwiedzać zamek. Dodatkowo o godz. 10:00, 12:00 i 14:00 będzie zorganizowane zwiedzanie z przewodnikiem.

Obiekt w 2023 r. został doprowadzony do stanu tzw. ruiny trwałej. 
Podczas badań archeolodzy odkryli szereg elementów, których konserwacja stała się niezbędna ze względu na ich bezpieczeństwo i możliwość realizacji podstawowego zakresu prac. Są to min.: relikty tynków i pokrywających je monochromii/pobiał, luźne detale architektoniczne w obrębie wtórnych nasypów, detale architektoniczne – odnalezione w miejscu pierwotnej lokalizacji, wątki ścian i sklepień w obrębie odsłoniętej piwnicy, pozostałości historycznych posadzek, posadzka w obrębie wieży południowo-wschodniej, nawierzchnia dziedzińca, budynku bramnego oraz przedbramia, paleniska/fragmenty pieców, wątki kamienne w obrębie murów umocnień bastionowych odsłoniętych spod zagruzowań i zasypów. W obrębie ww. elementów przeprowadzono konserwację techniczną oraz estetyczną w ograniczonym zakresie.

Wykonywano też kompletną rekonstrukcję drewnianego mostu. Dzięki równoległej konserwacji i uzupełnieniu ubytków nawierzchni dziedzińca i sieni przejazdowej oraz odtworzeniu wspomnianego mostu, powstała bezpieczna i historyczna komunikacja dla zwiedzających.Jednocześnie, poprzez rekonstrukcję fragmentów dziedzińca z zachowaniem pierwotnych poziomów i spadków, przywrócono historyczny system odwodnienia centralnego placu zamku. Obecny stan zamku nie jest ostateczny. Pełna rewitalizacja fortyfikacji ma potrwać jeszcze kilka lat.