W artystycznym hołdzie Irit Amiel - wystawa forograficzna

W artystycznym hołdzie Irit Amiel - wystawa forograficzna

W Dworze w Stryszowie – oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu, 6 lipca 2025 r. o godz. 15:00 – odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy fotograficznej, powstałej w ramach edukacyjno- artystycznego projektu „Zainspirowani opowieścią Irit Amiel”, któremu towarzyszyć będzie koncert piosenki polsko- hebrajskiej.

Projekt ten to próba zrozumienia i przełożenia na język obrazu emocji ukrytych w poezji Irit Amiel – ocalałej z Zagłady poetki, prozaiczki i tłumaczki, której twórczość głęboko dotyka tematów pamięci, tożsamości, traumy i przetrwania.

W projekcie udział wzięli uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Krakowie oraz Technikum dla Młodzieży „Cosinus” w Krakowie, którzy – po zapoznaniu się z biografią i twórczością poetki – stworzyli fotograficzne interpretacje wybranych wierszy, poszukując w nich uniwersalnych emocji: strachu, samotności, żalu, ale też nadziei i przebaczenia.

– „Młodzież nie tylko uczyła się patrzenia przez obiektyw, ale też– patrzenia emocjami w głąb historii, poezji i ludzkiego doświadczenia.  Irit Amiel mówiła: »Jeśli przeżyjesz, opowiedz ludziom«. Dla nas ta wystawa jest właśnie taką opowieścią” – mówi Justyna Kuśnierzowska, dyrektorka Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Krakowie oraz Technikum dla Młodzieży „Cosinus” w Krakowie, pomysłodawczyni i realizatorka projektu.

Projekt powstał we współpracy z:

Agnieszką Piśkiewicz-Bornstein – wieloletnią asystentką literacką i bliską przyjaciółką Irit Amiel, autorką książki „Ostatnie fastrygi”, zaangażowaną w ochronę dziedzictwa kultury żydowskiej

-  Ditą Amiel-Raviv – artystką  sztuk wizualnych i córką Irit Amiel, której twórczość plastyczna nieustannie dialoguje z dziełami matki

Marcinem Olesińskim- fotografem technik analogowych i

- Arturem Brockim – fotografem, pod którego okiem powstały wszystkie prezentowane podczas wystawy prace, artysty szczególnie cenionego i zasłużonego w tych okolicach .

 

Program wydarzenia:

  • Rozmowa z twórcami projektu: Justyną Kuśnierzowską i Arturem Brockim
  • Wystąpienie Dity Amiel-Raviv– córki poetki
  • Refleksje Agnieszki Piśkiewicz-Bornsteinna temat życia i twórczości Irit Amiel
  • Recital piosenki polsko-hebrajskiejw wykonaniu Klaudii Zboralskiej, który wprowadzi uczestników w klimat muzyki, języka i kultury żydowskiej

 

Autorzy fotografii:

Oliwia Łabaj, Jakub Merkel, Mateusz Zawlocki, Lena Buczek, Milena Jaros, Kamila Kochan, Luna Pelc, Damian Drozdowski, Anna Zaleśny

 

Wystawa oddaje głos młodym ludziom, którzy – poprzez sztukę – uczą się rozmawiać o trudnej przeszłości i jej wpływie na teraźniejszość.

 

Wernisaż odbędzie się 6 lipca o godz. 15:00
Dwór w Stryszowie – Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, Stryszów 508.