Kobiety u nas i na szerokim świecie!

Kobiety u nas i na szerokim świecie!

Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza na wystawę plenerową przy ul. Kościelnej pt.: „Kobiety u nas i na szerokim świecie”. ul. Kościelna 4,  lipiec-wrzesień 2018 r.

Najstarsze prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z wadowickich atelier prowadzonych przez: Pawła Dudka, Jakuba Gacha i Franciszka Polaniaka. Są także zdjęcia robione poza Wadowicami m.in.: w Krakowie czy Szczawnicy. W okresie międzywojennym zwiększyła się liczba fotografów i ze względu na ciągle wprowadzane udogodnienia sztuka ta stała się bardziej dostępna. Wadowicki Informator i przewodnik po firmach chrześcijańskich z 1938 roku wylicza cztery zakłady fotograficzne: Franciszka Łopateckiego, Zenona Janika, Andrzeja Szydłowskiego i Józefa Galma. Do tego dochodzą jeszcze zakłady prowadzone przez Żydów i liczni amatorzy, którzy konkurowali z fotografami zawodowymi.

Szczególną grupę na tej wystawie zajmuje kolekcja fotografii stworzona przez Ludwika Jacha (1892-1952) artystę, malarza nauczyciela z wadowickiego gimnazjum, który był jednym z pionierów fotografii artystycznej i portretowej w Wadowicach. Dzięki jego pasji powstał bogaty zbiór zdjęć na kliszach szklanych, który mimo zawieruchy wojennej w części przetrwał do dzisiaj. Artysta swoją rodzinę, znajomych portretował głównie w plenerach, co w połowie lat 20-tych XX wieku nie było tak popularne. Żona artysty - Stanisława była dla niego muzą, pozowała mężowi w różnych przestrzeniach i stylizacjach. Dzięki wystawie udało się zaprezentować szerszemu odbiorcy choć część tego bogatego zbioru.

Inne prezentowane fotografie są bardzo różnorodne. Dominują zdjęcia portretowe zarówno pojedynczych kobiet jak i ujęcia rodzinne. Na kliszy szklanych uwiecznione zostały nauczycielki ze swoimi uczennicami, siostry w służbie zakonnej, członkinie różnych organizacji, aktorki, działaczki sportowe. Kobiety pochodziły z różnych środowisk, religii i warstw społecznych,  pokazujemy przedstawicielki ziemiaństwa, bogatego mieszczaństwa, inteligencji ale również służące, guwernantki czy chłopki.

Są także przedwojenne pocztówki z fotografiami przedwojennych aktorek. Związek tych pocztówek z wystawą jest luźny i wynika z faktu, że taka kolekcja ( ponad 300 kart pocztowych )zachowała się w jednej z wadowickich rodzin, aby w ubiegłym roku ostatecznie trafić do zbiorów muzeum. Pocztówki te zainspirowały twórców projektu do wnikliwego przyjrzenia się starym fotografiom i roli, jaką w niej odgrywały kobiety.

Wystawa plenerowa rozpoczyna większy projekt pt.: „Oblicza kobiet”, którego celem jest zwrócenie uwagi ma miejsce i role kobiety w dzisiejszym świecie i obchodzoną w tym roku 100. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Dekretem z dnia 28 listopada 1918 roku, po wieloletniej walce działaczek organizacji kobiecych, nadano Polkom czynne i bierne prawa wyborcze.  We wrześniu  planujemy  drugą  część  tej wystawy, tym razem  w sali ekspozycyjnej, na której przybliżymy sylwetki kilku niezwykłych kobiet i historie z nimi związane związane.

Ponadto  zapraszamy wszystkie zainteresowane fotografią pasjonatki do udziału w warsztatach. Wspólnie pod okiem instruktorki sportretujemy dzisiejszą, kobiecą społeczność. Czekamy na zgłoszenia w Muzeum Miejskim w Wadowicach, szczegółowe informacje podamy wkrótce.

Organizator:
Muzeum Miejskie w Wadowicach działające w ramach Wadowickiego Centrum Kultury
Scenariusz wystawy:
Joanna Pytlowska-Bajak
Magdalena Zych 
Opracowanie graficzne 
Agnieszka Matuła