s. Magdalena Strzelecka (1935 - 2020)

Urodziła się w 1935 r. w Szczekocinach jako Daniela Strzelecka. Była jednym z trojga dzieci w rodzinie Antoniego i Władysławy. Ojciec, z zawodu szewc , był legionistą Józefa Piłsudskiego i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. W jej trakcie został ranny w bitwie pod Warszawą. W czasie II wojny światowej dom rodzinny s. Magdaleny służył jako skrzynka kontaktowa placówki Armii Krajowej.

Po ukończonej szkole podstawowej uczyła się w Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Nazaretanek w Kielcach. Niedługo potem, w styczniu 1957 r., wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Kielcach. Rodzice byli rozbieżni w opinii na temat decyzji córki, bowiem matka była jej przeciwna, ale ojciec ją poparł.

W 1959 r. rozpoczęła studia w Wyższym Instytucie Katechetycznym w Krakowie i uzyskała absolutorium na Papieskiej Akademii Teologicznej. Pierwszą placówką katechetyczną była dla Siostry Piekoszów, potem  Kraków, a od 1976 r. - Wadowice.

Po przyjeździe do Wadowic najpierw krótko pracowała w domu pomocy społecznej prowadzonym przez siostry, a następnie została katechetką przy parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. Jako nauczycielka religii przepracowała w sumie 25 lat.

Władze miejskie doceniły siostrę i w 1997 r. otrzymała ona medal z rąk pani burmistrz Ewy Filipiak za duży wkład w formację i wychowanie religijne wielu pokoleń wadowiczan.

W l. 1984 - 2010 r., wraz z trzema innymi siostrami, oprowadzała turystów i pielgrzymów po Domu Rodzinnym Jana Pawła II.  Przybliżała im postać małego Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. W 1997 s. Magdalena została mianowana kustoszem Domu Papieskiego.

Od 1990 r. s. Strzelecka wraz z dwiema siostrami zamieszkała w kamienicy przy ul. Kościelnej 7, aby całkowicie zająć się sprawami muzeum. Dla siostry opieka nad domem rodzinnym Wojtyłów stanowiła prawdziwą radość i zaszczyt.

Niedługo po wyborze Karola Wojtyły na papieża miały miejsce jego odwiedziny w rodzinnym mieście. W czerwcu 1979 r. s. Magdalena przygotowała dzieci, które z bukietami kwiatów witały Ojca Świętego śpiewem i wierszami.

Siostra bywała też w Watykanie. Dzięki nawiązaniu przyjaźni z siostrami sercankami, posługującymi Ojcu Świętemu, a zwłaszcza z s. Tobianą, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II otrzymało bezcenne dary . Na wystawie w domu papieskim w Wadowicach znalazły się m.in.: biała sutanna papieska, strój kardynalski czy różaniec od s. Łucji z Fatimy.

 W 2008 r. s. Strzelecka otrzymała odznaczenie państwowe nadane przez prezydenta RP za zaangażowanie w organizację wizyt Jana Pawła II oraz w szczególny sposób przyczynianie się do podtrzymania papieskiego ducha w regionie.

W roku 2010 s. Magdalena zamieszkała w domu zgromadzenia przy ul. Lwowskiej 31. Nadal śledziła życie Kościoła i chętnie odpowiadała na wszelkie zaproszenia na spotkania. Siostra do końca swojego życia zachowała piękny zwyczaj. Wcześnie rano, skoro świt szła do kaplicy i odmawiała różaniec za rodziny.

 Zmarła w 2020 r. i został pochowana na wadowickim cmentarzu parafialnym.

Inf. na podst. S. Bogumiła Baran CSFN, Wspomnienie o s. Magdalenie Strzeleckiej CSFN, [w:] „Wadoviana. Przegląd historyczno – kulturalny”, nr 23, 2020, s. 124-127.

Fot.  Archiwum Muzeum Miejskiego w Wadowicach