Felicja Świtalska (1902 - 1981)

Felicja urodziła się w 1902 r. w Wadowicach jako córka Marii i Adolfa Kinsta.  Maria z d. Świtalska, ziemianka spod Lwowa (rocznik 1873 r.), w Wadowicach zajmowała się m.in. nauczaniem języka francuskiego w gimnazjum (1921 - 1924). Ojciec Adolf Kinst z pochodzenia Czech był podintendentem w c.k. armii. Mężem Felicji został również wojskowy Bronisław Midloch - major 12 P.P. Ziemi Wadowickiej.

Felicja całe życie była związana z Wadowicami. Jednakże, ze względu na służbę ojca w austriackim wojsku i związane z tym zmiany miejsca pobytu jego garnizonu, szkołę powszechną ukończyła na Węgrzech, a gimnazjum w Wiedniu. Była uczennicą Instytutu „Hernals” (prawdopodobnie chodzi o Instytut Wychowawczy dla Córek Oficerów  w Wiedniu Hernals) gdzie odbyła kurs malarstwa i rysunku. Malarstwa uczyła się u prof. A. Kunzfelda. Odbyła też studia malarskie we Lwowie. Za początek działalności artystycznej Felicji uznaje się wystawę prac w 1937 r.

W czasie okupacji, w Wadowicach, brała udział w tajnym nauczaniu. Od 1945 r. uczyła języków obcych (francuskiego, angielskiego i niemieckiego) w wadowickich szkołach średnich. W latach 1945-48, 1967/68 była profesorką j. francuskiego w Liceum i Gimnazjum w Wadowicach, a w latach 1948-50 w szkole zawodowej. Uczyła również w „Collegium Marianum” na Kopcu u księży Pallotynów.  W latach 1953-57 pracowała jako kierowniczka świetlicy w Technikum Ekonomicznym.

Felicja Świtalska należała od 1946 r. do Związku Polskich Artystów Plastyków. Po II wojnie światowej była również członkiem grupy artystyczno – literackiej „Czartak II” nawiązującej ideowo do przedwojennej grupy „Czartak” Emila Zegadłowicza. Wśród członków „Czartka II” znajdziemy: Józefa Jurę, Michała Kręciocha, Ludwika Jacha jr., Karola Pustelnika i Franciszka Suknarowskiego.

 Felicja malowała przede wszystkim martwe natury z motywami wielobarwnych kwiatów, portrety oraz pejzaże. W swojej twórczości używała farb olejnych, jak i pasteli. Pod koniec życia straciła wzrok. Zmarła w Wadowicach, w wieku 79 lat i została pochowana na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Fot. Fragment fotografii „Pracownia malarki Felicji Midloch-Świtalskiej”, ok. 1935 r., zbiór Pamiątka z Wadowic Dawnych, wł. P.i S. Kulig 2 ze zbiorów Muzeum Miejskie w Wadowicach , „Kwiaty w wazonie”, olej, płótno; F. Świtalska 1970