Samuel Taub (1869 - 1933)

Urodził się w 1869. r. W 1895 r. ukończył Wydział Medyczny  na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Później dr Taub zamieszkał w Krakowie przy ul. Siemiradzkiego i tam prowadził swoją praktykę lekarską. Poszukując domu w podgórskiej miejscowości, aby spędzać tam wolne dni, wakacje i święta trafił do Strzyżowa, gdzie zamieszkał przy dzisiejszej ul. Koczeli ze swoją żoną Frydą. Tam przyszły na świat jego dzieci, córka Norma i syn Henryk.

Wraz z wybuchem I wojny światowej rodzina Taubów opuściła Strzyżowo i uciekając przed wojskami rosyjskimi trafiła ponownie do Krakowa. W związku z mobilizacją obejmującą lekarzy, także żydowskiego pochodzenia, otrzymał on przydział wojskowy. W 1915 r. trafił do stanisławowskiego 20 pułku obrony krajowej, który jako formacja pomocnicza stacjonował wówczas w Wadowicach. Został przydzielony do wojskowego szpitala epidemicznego przy Gościńcu Zatorskim (dziś ul. Wojska Polskiego). Był wtedy pierwszym żydowskim lekarzem w mieście nad Skawą. Po wojnie pozostał w Wadowicach wraz z rodziną. Ze względu na swoją wiedzę oraz działalność dobroczynną był bardzo popularny i lubiany przez ogół społeczeństwa.

Według pewnych relacji dr Taub miał uratować zagrożoną, trzecią ciążę, Emilii Wojtyły, żony Karola Wojtyły seniora. Podobno dzięki medycznej opiece żydowskiego lekarza, 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła junior – późniejszy papież Jan Paweł II.

W Wadowicach Samuel Taub angażował się również w pomoc najuboższym. Był dobrodziejem wadowickiego stowarzyszenia „Bikur Cholim”, którego członkowie organizowali bezpłatną pomoc medyczną dla żydowskiej biedoty. Swoistym hołdem dla jego działalności społecznej jest zamieszczone na grobie epitafium następującej treści: „życie swoje ofiarne poświęcił cierpiącej ludności”.
 Zmarł w 1933 r. i został pochowany na Cmentarzu Żydowskim w Wadowicach.

Jego syn Henryk (1898-1919) na początku I wojny światowej chciał wstąpić do Legionów, ale był niepełnoletni. W dwa lata później, już po maturze, służył w austriackim 20 pułku piechoty i walczył na froncie włoskim. Pod koniec 1918 r. zgłosił się do odrodzonego Wojska Polskiego i przydzielono go w stopniu podporucznika do wadowickiego 12 pułku piechoty. W 1919 r. walczył na Śląsku Cieszyńskim, pod Zebrzydowicami, gdzie został śmiertelnie ranny . W 1939 r. jego ciało zostało uroczyście przeniesione na wadowicki kirkut. W 2018 r. podpor. Taub został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za obronę Śląska.

Córka Norma (1896-1955) była osobą niezwykle inteligentną, znająca kilka języków. Po ukończeniu studiów medycznych mieszkała w Krakowie. Została żoną Zbigniewa Pronaszki znanego polskiego malarza, rzeźbiarza i profesora ASP w Krakowie. Zmarła w 1955 r. w Krakowie.

Fot.  Samuel Taub z żoną Fryda i córką Normą, geni.com