Krystyna Sowińska (1952 - 2010)

Krystyna Sowińska urodziła się w 1952 r. w Londynie. W Wadowicach mieszkała od 1959 r. i z tym miastem związała swoje życie i twórczość. W 1972 r., po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, na wydziale tkactwa artystycznego i malarstwa, związała się z grupą artystyczną „Beskidnicy”.  Stała się jednym z najaktywniejszych jej członków.

Na początku lat 70. uczestniczyła w sobotnio – niedzielnej „Galerii na murze” organizowanej przy ul. Kościelnej. Wówczas dała się poznać jako twórcza i zdolna artystka. Współorganizowała plenery artystyczne w Bielsku -Białej, Ponikwi, Mucharzu, Mszanie Dolnej, Makowie Podhalańskim i Zawoi.

W Wadowicach zaangażowała się w różnorodną działalność. Brała udział w  przygotowaniach do „Dni Wadowic”. W Klubie „Piguła” prowadziła „Wieczór (Galerię) 262 SYLWETKI jednego dzieła”.

Od 1978 r. w kamienicy na rogu ul. Poprzecznej i E. Zegadłowicza działała galeria i pracownia artystyczna, w której pracę włączyła się Krystyna. Przy niej działał klub „Beskidników”, którego komisja kwalifikowała artystów chętnych do dołączenia do grupy. W owej komisji obok Fr. Suknarowskiego zasiadała również Sowińska.

Artystka brała udział we wszystkich zbiorowych wystawach WKPT oraz kilkudziesięciu wystawach plenerowych, także zagranicznych. Jako grafik była jednym z ilustratorów wydawanej w latach 1982-1988 serii „Biblioteki Nadskawia”.

W l. 1998-2005 była prezesem WKPT „Beskidnicy”. W latach 70. Krystyna pracowała w „Łabędach”. Swoje zdolności plastyczne rozwinęła będąc instruktorem plastyki w Wadowickim Domu Kultury i nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 1 (dziś Szkoła Podstawowa nr 2).

Miała świetny kontakt z młodzieżą, którą również prywatnie przygotowywała do konkursów i egzaminów do szkół plastycznych.

Jej prace były prezentowane także na wystawach indywidualnych w Wadowicach, w  Bielsku-Białej, miastach Małopolski, Śląska a także za granicą – we Francji i Włoszech. Często stawały się podarkami od artystki przy różnych okazjach.

W swojej twórczości inspirowała się przyrodą. Stosowała różne techniki plastyczne – od akwarel i gwaszu poprzez malarstwo figuratywne i dekoratywne, grafikę, temperę aż po olej.

U Sowińskiej znaleźć można zarówno realizm jak i symbolizm czy fantazję. Artystki nie można przypisać do określonej formy czy techniki, ponieważ była indywidualistką.

Swoje prace pokazywała również na organizowanych cyklicznie (co 5 lat od 1995 r.) przez Wadowickie Centrum Kultury wystawach Wadowickie Środowisko Artystyczne.  Podczas kolejnej edycji w 2010 r. upamiętniono ją i jej wkład w prace twórczą oraz wychowanie kolejnych pokoleń artystów.

Zmarła w 2010 r. i została pochowana na Cmentarzu Parafialnym w Wadowicach.

Info na podst. M. Witkowski, Malarstwo jak psychoterapia: wspomnienie o Krystynie Sowińskiej, [w:] Wadoviana: przegląd historyczno-kulturalny nr 14, 2011, s. 261-263

Fot.  www.krystynasowinska.com