Dwór w Zakrzowie
Nowy Rok wraz z #WadowicePoDworsku rozpoczynamy w Zakrzowie. Czy wiecie, że dwór swoją nazwę zawdzięcza przedsiębiorcy naftowemu ze Lwowa?
 
Dwór został wybudowany w 2 poł. XIX w. przez Maurycego Montlearta, właścicielem Zakrzowa. W 1891 r. obiekt wraz z pobliską Lanckoroną nabył arcyksiążę Reiner Habsburg skoligacony z Habsburgami z Żywca.
W 1919 r. dwór stał się własnością Lwowskiego Banku Ziemskiego Kredytowego. Później majętność tą zakupił od banku Zygmunt Lewakowski – przemysłowiec naftowy ze Lwowa, który odrestaurował dwór. Z racji, że w II RP pełnił funkcję senatora jego siedziba zyskała nazwę „Dwór Senator”.
Po jego śmierci właścicielem majątku był jego syn Karol, który utracił go po 1945 r. w wyniku upaństwowienia. Wówczas obiekt służył jako dom wypoczynkowy dla kombatantów i byłych więźniów obozów koncentracyjnych, później przemianowany na ośrodek zdrowia oraz dom dziecka.
W latach 80. dwór został przejęty przez Rolniczą Spółdzielnie Produkcyjna „Chełm” ze Stryszowa, która zmodernizowała go i przystosowała do funkcji hotelowej i restauracyjnej.

Obecnie we dworze funkcjonuje restauracja „Senator”.
Dwór zlokalizowany jest w środkowo-wschodniej części wsi, w pobliżu skrzyżowania dróg do Stronia i Stryszowa.Posiada konstrukcję murowaną i tynkowaną. Zbudowano go na planie prostokąta. Jest obiektem dwukondygnacyjnym z narożami ozdobionymi neorustyką. Część środkowa została wyodrębniona z bryły filarami ozdobionymi kulami oraz trójkątnym szczytem o wysokości równiej dachowi. Środkową część ozdabia balkon wznoszący się na czterech filarach w porządku doryckim. Układ wnętrz jest dwutraktowy z sienią na osi budynku.
Zachodnia cześć parteru obecnego budynku to prawdopodobnie pozostałość po starszej budowli powstałej jeszcze przed XIX w. Do naszych czasów w oryginalnej formie dotrwał salon z kominkiem oraz jadalnia z kredensem i drewnianym portalem zwieńczonym puttami.
 
Fot. Dwór Lewakowskich w Zakrzowie, ze zbiorów Biblioteki Narodowej, polona.pl; Zygmunt Lewakowski, „ Nowości Ilustrowane” 1908, nr 13