Karol Pustelnik (1918 - 2010)

Karol Pustelnik urodził się w 1918 r. we Frydrychowicach koło Wadowic. Od najmłodszych lat pasjonował się rysunkiem i malarstwem biorąc przykład od ojca, który był artystą samoukiem. Przed II wojną światową przyjaźnił się z wadowickimi artystami młodego pokolenia jak Wincenty Bałys, Franciszek Suknarowski, Roman Brańka czy Karol Wojtyła.  Zetknął się ze środowiskiem gorzeńskiego „Czartaka”, gdzie poznał m.in. prozaika i poetę Emila Zegadłowicza.

W l. 1937-1939 uczył się w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie, gdzie zdał maturę. W okresie hitlerowskiej okupacji, przed zesłaniem na roboty przymusowe do Niemiec, pracował nad polichromią w kościele we Frydrychowicach.

Studia na wydziale konserwacji ASP w Krakowie ukończył w 1952 r. Wśród jego wykładowców byli między innymi: wybitny malarz i grafik H. Uziembło, rzeźbiarz J. Puget oraz wszechstronny artysta T. Kantor.

Po dyplomie związał się ze środowiskiem artystycznym Krakowa, uczestnicząc w wystawach Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Salonu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Od 1957 r. Pustelnik był członkiem, zorganizowanej przez Kantora, „II Grupy Krakowskiej”, z którą związał swoją artystyczną drogę. Mimo tego pozostał indywidualistą dystansującym się od wielkiego miasta, tworzącym w rodzinnych stronach, bliżej przyrody.

Z wykształcenia Karol był konserwatorem zabytków sztuki, głównie sakralnych. Pracował nad polichromiami, obrazami i feretronami m. in. w kościołach małopolskich, świętokrzyskich i podkarpackich. Jego dziełem w Wadowicach są m.in. złocenie ołtarza w Bazylice Ofiarowania NMP, prace u Księży Pallotynów na Kopcu i Sióstr Nazaretanek oraz Ojców Karmelitów „na Górce”.

Dla artysty konserwacja zabytków była  źródłem utrzymania, ale był przede wszystkim malarzem i to właśnie malarstwo było Jego pasją.

Obrazy Pustelnika zawsze zwracały uwagę koneserów sztuki. W swej twórczości był oryginalny i niepowtarzalny. Nigdy nie trzymał się określonego czy obowiązującego aktualnie stylu w sztuce. Jego styl można scharakteryzować jako dynamiczny, pełen barw i bogactwa kolorów, magii oraz fantazyjnych postaci. Wśród technik malarskich stosowanych przez Pustelnika należy wymienić: akwarelą, olej, temperę, a także collage.

 Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych m.in. Krakowa, Warszawy, Szczecina, Wadowic. Jego obrazy zdobią także kolekcje prywatne. Karol Pustelnik zmarł w 2010 r. w wieku 92 lat. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Wadowicach.

Tekst na podst.: M. Witkowski, „Wspomnienie o Karolu Pustelniku”,„Wadoviana. Przegląd historyczno - kulturalny“, nr 14, 2011, s. 238 – 241.

Zachęcamy nie tylko do zapoznania się z nieoczywistymi biografiami,  ale także do współtworzenia naszego cyklu poprzez zgłaszanie w komentarzu postaci związanych z naszym miastem i gminą, a o których dokonaniach warto by było przypomnieć! 

Fot. Młody Karol Pustelnik ze strony FB Karol Pustelnik - artysta malarz, konserwator zabytków (1918 - 2010)