Halina Królikiewicz – Kwiatkowska (1921 - 2020)

Halina Kwiatkowska urodziła się 25 kwietnia 1921 r. w Bochni jako córka pedagoga gimnazjalnego Jana Królikiewicza (filologa klasycznego).

W Wadowicach zamieszkała  w 1934 r., kiedy jej ojciec objął stanowisko dyrektora męskiego gimnazjum. Rodzina Królikiewiczów mieszkała w służbowym mieszkaniu w budynku szkoły. Halina była uczennicą żeńskiego gimnazjum, gdy uczniem męskiego był Karol Wojtyła. Wspólnie grali w szkolnym teatrze amatorskim m.in. w „Antygonie” Sofoklesa. Halina grała tytułową rolę, a Karol partnerował jej jako Hajmon.

Po maturze wraz z Karolem Wojtyłą marzyła o wielkiej karierze aktorskiej. Jednakże rodzice mieli trafnie zwrócić im uwagę, że jeśli chcą zostać dobrymi aktorami powinni mieć dużą wiedzę z zakresu historii, literatury, dramatu i teatru. Ostatecznie w 1938 r. oboje rozpoczęli studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jednakże w dalszym ciągu swój wolny czas poświęcali aktorstwu.

W czasie wojny oboje należeli do zespołu Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka. Jednym z jego członków był późniejszy mąż Haliny Kwiatkowskiej, pisarz i publicysta Tadeusz Kwiatkowski. Jako zawodowa aktorka Halina debiutowała w przedstawieniu „Król Duch” Juliusza Słowackiego właśnie w Teatrze Rapsodycznym.

Po wojnie Halina zrealizowała swoje marzenia, aby zawodowo grać w teatrze i filmie. Przez wiele lat występowała m.in. w Narodowym Starym Teatrze i w Teatrze im. J. Słowackiego. Występowała w filmach m.in. Andrzeja Wajdy i Wojciecha Jerzego Hasa.

Przez czterdzieści lat była pedagogiem krakowskiej AST. Odznaczona została m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarła 12 listopada 2020 r. w Warszawie w wieku 99 lat. Została pochowana na wojskowym cmentarzu przy ul. Prandoty w Krakowie. 

Cyt. pochodzi z książki H. Kwiatkowskiej, „Porachunki z Pamięcią”, Kraków 2002 

Fot. z książki H. Kwiatkowskiej, „Porachunki z Pamięcią”, Kraków 2002