Romea Strata

Romea Strata była ważną trasą europejską, pokonywaną przez pielgrzymów, którzy ruszając z Europy Środkowo-Wschodniej stawiali czoła podróży do Rzymu: od Morza Bałtyckiego przemierzając Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy i Austrię docierali do północno-wschodnich Włoch przekraczając granicę w miejscowości Tarvisio i kierując się na południe docierali do Rzymu.

Romea Strata była podróżą wiary i kultury, która prowadziła pielgrzymów przez Europę, ale przede wszystkim przez nich samych. Zanim trasa ta stała się szlakiem pielgrzymkowym, była ona wykorzystywana do wielu innych celów, w tym komercyjnych: handel bursztynu, soli, żelaza czy jedwabiu… z upływem czasu działalność człowieka przyczyniła się stopniowo do rozwoju kultury, poprzez sztukę i architekturę, z którą spotykamy się dzisiaj na jej trasie (gościnność, kościoły, muzea, wspomnienia). Trasą tą podążali także światłe umysły jak Kopernik, Kepler i Galileo Galilei, którzy odcisnęły swoje piętno w nauce. Na szlaku poza religią chrześcijańską znajdujemy również miejsce na dialog pomiędzy tą a innymi religiami takimi jak judaizm i protestantyzm.

Nazwa szlaku „Romea Strata” nawiązuje do miejsca docelowego, którym jest Rzym, a słowo „STRATA” oznacza nie tylko drogę życia, ale odnosi się przede wszystkim do mnogości i bogactwa „warstw”, które na przestrzeni wieków wzbogacały ten szlak, stając się współcześnie jego główną cechą. Dlatego Romea Strata to przede wszystkim dziedzictwo historii i życia wielu pokoleń pielgrzymów.

Przez teren Gminy Wadowice prowadzą dwa odcinki:

Odcinek I od Kalwarii Zebrzydowskiej do Wadowic pokrywa się z odcinkiem Beskidzkiej Drogi św. Jakuba. Trasa wije się przez piękne krajobrazowo tereny Wielickich Wzgórz i ma swój początek przy sanktuarium Bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej i prowadzi na Kalwaryjskie Wzgórze, gdzie znajdują się kaplice Męki Pańskiej: Kaplica Wystawy, Kościół Ukrzyżowania, Kaplica Grobu Pańskiego, Kaplica Znalezienia Krzyża Świętego i Kaplica Namaszczenia. Następnie ścieżka prowadzi na szczyt Góry Żar (527 m) i mija ruiny zamku książąt oświęcimskich. Po minięciu góry Żar schodzimy do Łękawicy, gdzie znajduje się kościół św. Józefa. Z Łękawicy wchodzimy na Jaroszowicką Górę (544 m) i dalej ścieżką przejeżdżamy przez most na rzece Skawie i ścieżką rowerową, która prowadzi do Wadowic,

Odcinek II rozpoczyna się pod Bazyliką Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Od Wadowic wije się ulicą Karmelicką – mijając Sanktuarium św. Józefa – i dalej w kierunku wsi Zawadka i Ponikiew. Trasa prowadzi dalej Camino de Santiago na Przełęcz pod Gancarzem i przez teren Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Z przełęczy Gancarz kontynuujemy zielonym szlakiem do schroniska PTTK Leskowiec. Schronisko położone jest na wschodnim zboczu góry Jana Pawła II Groń (890 m), na szczycie której wybudowano małą kapliczkę górską z kaplicą poświęconą „ludziom gór”, a w 1991 roku umieszczono w stali krzyż poświęcony zawsze do „ludzi gór” oraz pomnik św. Jana Pawła II. Roztacza się stąd wspaniały widok na pasmo Beskidu Małego oraz Beskid Żywiecko-Orawski z Babią Górą. Szlak biegnie dalej na południe Szlakiem Beskidu Małego przez Leskowiec (922m), Przełęcz Beskidek, Rozstaje się pod Mladą Górą, Pietraszową i schodzi do Koconia, a następnie do Ślemienia, gdzie kończy się przy kościele św. Jana Chrzciciela.