11. Rowerem przez Dolinę Skawy nad Jezioro Mucharskie

Tym razem z #WadowiceNaWeekend jedziemy na rower! Czy wiecie, że geneza budowy zbiornika wodnego na Skawie sięga początków XX w? W tym tygodniu zapraszamy Was do podążenia w jego kierunku! Naszą trasę rozpoczynamy i kończymy na pl. Jana Pawła II w Wadowicach. Po drodze możemy zatrzymać się m.in. przy kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach, kościele pw. św. Izydora w Jaroszowicach, na Górze Jaroszowickiej, przy Jeziorze Mucharskim lub przy mozaice na elewacji restauracji „Czartak” w Gorzeniu Górnym. Bezpłatna Mapa Ziemi Wadowickiej dostępna w Informacji Turystycznej przy ul. Kościelnej 4. Życzymy udanej wycieczki! 

Przebieg trasy: Wadowice (0   km) – pl. Jana Pawła II , ul. Lwowska , ul. Matki Bożej Fatimskiej, ul. Zegadłowicza, ul. Polna, ul. Błonie, ul. Konstytucji 3 Maja, ul. Wenecja; Jaroszowice (2,7 km) – droga przez centrum wsi, wjazd i przejazd przez Jaroszowicką Górę, przysiółek Gołębiówka; Świnna Poręba (8,7 km) - droga poniżej Zapory w Świnnej Porębie, wjazd na Dyduchówkę, parking przy czole zapory, DK28; Jaroszowice-Zbywaczówka (11 km) – DK28, trasa pieszo-rowerowa wzdłuż Skawy; Wadowice (14,2 km) - trasa pieszo-rowerowa wzdłuż Skawy, ul. Błonie, ul. Lwowska, ul. Sienkiewicza, ul. Teatralna, ul. E. i K. Wojtyłów, ul. E. Wojtyły, pl. Jana Pawła II

Atrakcje turystyczno-krajoznawcze:

- Kościół św. Piotra Apostoła w Wadowicach wybudowany jako wotum wdzięczności za wybór kard. K. Wojtyły na papieża i ocalenia z zamachu na jego życie w maju 1981 r. Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną tego zespołu sakralnego opracował prof. arch. T. Szafer z Krakowa. Uroczysta konsekracja nowo wybudowanego kościoła odbyła się 14 sierpnia 1991 r., w czasie drugiej wizyty papieża w Wadowicach. Zespół sakralny św. Piotra Apostoła symbolizuje drogę Jana Pawła II z Wadowic przez katedrę na Wawelu na Stolicę Piotrową i składa się on z: kościoła, kaplicy, budynku plebanii z salami katechetycznymi i wolno stojącej wieży. Fasadę kościoła wieńczy łuk nawiązujący do kopuły bazyliki św. Piotra w Rzymie, po bokach znajduje się ciąg arkad tworzących odświętną drogę procesyjną. Wnętrze świątyni zaprojektowano jako trójnawowe na planie łacińskiego krzyża. Nawę główną od bocznych oddziela podwójna kolumnada. Ołtarz główny został wykonany w kształcie rzutu poziomego bazyliki św. Piotra w Rzymie. Jego serce stanowi złocone, półkoliste tabernakulum w miejscu konfesji nad grobem św. Piotra. Ścianę ołtarza zwieńcza obraz będący kopią XVI-wiecznego fresku Perugina z kaplicy Sykstyńskiej. Przedstawia on przekazanie przez Chrystusa kluczy św. Piotrowi. Na posadzce zarysowano eliptyczną kolumnadę Berniniego na placu św. Piotra. Dwa pasma czerwonego marmuru „spływające” od ołtarza symbolizują strużki krwi. Na posadzce umieszczono tabliczkę z datą 13.V.1981 r., która symbolizuje miejsce zamachu na Jana Pawła II.

- Kościół pw. św. Izydora w Jaroszowicach – obiekt z 2 poł. XIX w., pierwotnie kaplica, która rozbudowano poprzez wydłużenie korpusu o 1 okno po każdej stronie i dodanie zakrystii i skarbca. Ołtarz  główny świątyni pochodzi z kościoła farnego w Wadowicach. Dwa ołtarze boczne i ambonę wykonał stolarz z Mucharza. Organy odkupiono z kościoła w Choczni. Obraz św. Izydora w ołtarzu głównym pochodzi ze starej kaplicy.

- Góra Jaroszowicka - to szczyt we wschodniej części Beskidu Małego o wysokości 541 m n.p.m. Oddzielona jest od jego zwartego masywu przełomem Skawy, otaczającej ją od strony zachodniej. Ponad 1/3 powierzchni góry stanowią lasy, głównie świerkowo-jodłowe z dużą domieszką buczyny. Jedyne bezleśne enklawy (efekt osadnictwa wołoskiego w XVI w.) tworzą przysiółki trzech części różnych wsi, m.in. Gołębiówki w Jaroszowicach. W XIX w. na szczycie tej góry stała kiedyś wieża triangulacyjna. Ówczesne takie wieże składały się z dwóch oddzielnych drewnianych konstrukcji: pomostu dla obserwatora i stanowiska dla instrumentu. Umożliwiały one wykonanie pomiaru punktów położonych w znacznej odległości, nawet oddalonych o dziesiątki kilometrów . Dzięki pomiarom prowadzony m.in. na Górze Jaroszowickiej wykreślono mapy dla Wadowic i okolic, które wówczas stały się wzorem dla map współcześnie używanych.

- Jezioro Mucharskie - Geneza jego budowy sięga początków XX w. Ówczesne władze w Wiedniu planując budowę kanału Dunaj-Wisła-Dniestr przystąpiły najpierw do regulacji Skawy, a następnie do wyboru miejsca budowy zalewu. Rozważano dwie lokalizacje – pierwsza dotyczyła wsi Graboszyce, a druga Świnnej Poręby. Ostateczną decyzję podjęły władze Polski w 1973 r. wybierając drugą miejscowość na budowę zapory i zbiornika, ale prace ruszyły dopiero w 1986 r. Zalew posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową i rozciąga się na długości ok. 11 km. Pierwotnie zaprojektowano go głównie jako zbiornik wody pitnej dla aglomeracji śląskiej. Aktualnie jego funkcje to przede wszystkim ochrona przed powodzią doliny Skawy i Wisły (w tym Krakowa), produkcja energii odnawialnej, hodowla narybku w ośrodku zarybieniowym oraz miejsce rekreacji o malowniczych walorach krajobrazowych. Jezioro ma pojemność 161 mln m3 i zajmuje obszar o powierzchni 1035 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, a jej długość to 604 m. Obszar zalewu znajdujący się obecnie pod wodą został wcześniej objęty wieloletnimi badaniami archeologicznymi i historycznymi. Ich wyniki można oglądać na stałej wystawie historyczno-archeologicznej w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej.

- Mozaika na elewacji restauracji „Czartak” w Gorzeniu Górnym – stworzona przez Bolesława Ksiązka - jednego z najwybitniejszych polskich ceramików. Jego prace znajdują się w Muzeach Narodowych w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie oraz w wielu galeriach i zbiorach prywatnych na całym świecie. Budowę obiektu w Gorzeniu Górnym Gminna Spółdzielnia rozpoczęła w 1967 r. a jej otwarcie nastąpiło już w 1970 r. W piętrowym pawilonie gastronomicznym przewidziano restaurację, kawiarnię oraz bar z osobnym wejściem. Dekoracje ceramiczne autorstwa Bolesława Książka ozdobiły w 1969 r. elewacje zewnętrzne i wnętrza gorzeńskiego pawilonu. Płyty ceramiczne powstały w Spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze (ok. Tarnowa).

 #WadowiceNaWeekend #wycieczka #TrasaRowerowa #turystyka #weekendwgórach #Wadowice #Jaroszowice #ŚwinnaPoręba #JezioroMucharskie #rower  #jp2 #jazdanarowerze #freetime #slowlife #dwór #Skawa