#WadowicePoSąsiedzku

#WadowicePoSąsiedzku

Tym razem z #WadowicePoSąsiedzku przypominamy trochę mniej znaną historię wadowickiego „Kopca”! Czy wiecie, że znajdowała się tam strzelnica wojskowa? Jedna z wielu pozostałości militarnych w okolicy Wadowic zlokalizowana była na polach wsi Jaroszowice, niedaleko od cmentarza parafialnego i poniżej Collegium Marianum na Kopcu w Kleczy Dolnej.

Fot. Żołnierze 12 Pułku Piechoty na strzelnicy „pod Kopcem”, dwudziestolecie międzywojenne – zbiory Muzeum Miejskie w Wadowicach


Strzelnica wojskowa powstała na początku XX w. jako miejsce ćwiczeń dla 56 PP armii austro-węgierskiej. Lokalne drużyny strzeleckie również korzystające z tego obiektu później dołączyły do II Brygady Legionów w walce o niepodległość Polski  W latach międzywojennych ćwiczyli tu żołnierze 12 PP z wadowickiego garnizonu. W okresie okupacji hitlerowskiej strzelnica wojskowa była prawie zapomniana. W czasach PRL, gdy w Wadowicach stacjonował Podhalański Batalion Piechoty Górskiej (do 1979 r.) obiekt w Jaroszowicach był ponownie wykorzystywany. Nawet po likwidacji wadowickiego garnizonu, stara strzelnica przetrwała do końca ubiegłego stulecia, jako miejsce ćwiczeń dla krakowskiej jednostki WP. W ostatnich latach XX w. zaprzestano korzystania z niej z powodu nieuregulowania spraw własności gruntów.


--------------------------
Początek roku  nie sprzyja dalekim podróżom i dlatego zapraszamy Was do odkrycia na nowo Wadowic i okolicy! Przekonacie się, że tuż za progiem można znaleźć ciekawe miejsca i niezapomniane historie. Zachęcamy nie tylko do śledzenia postów na FB/Wadowice - tu wszystko się zaczęło z cyklu #WadowicePoSąsiedzku, ale również do jego współtworzenia poprzez zgłaszanie w komentarzu miejsc wartych odkrycia na nowo!

#WadowicePoSąsiedzku #wadowice #jp2 #pallotyni #kopiecWadowice #Iwojnaświatowa