Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne piesze w rejonie Leskowca i Gronia Jana Pawła II

GOPR Beskidy
Numery ratunkowe w górach:

- 985
- 601 100 300


Czerwony:  Krzeszów Górny – Harańczykowa Góra – Groń Jana Pawła II - 2 godz.
Szlak ten prowadzi z Krzeszowa Górnego na Groń Jana Pawła II. Trasa prowadzi przez Harańczykową Górę, gdzie na grzbiecie góry znajdują się dwie kamienne kapliczki Matki Boskiej. Z góry można podziwiać piękne widoki szczególnie na Żurawnicę oraz okolice Pasma Pewelskiego w Beskidzie Średnim oraz okolice Pasma Pewelskiego w Beskidzie Średnim. W dalszej części szlaku znajduje się schronisko PTTK tuż pod Groniem Jana Pawła II, gdzie jest ulokowany największy węzeł szlaków w Beskidzie Małym.

Niebieski: Ponikiew – Groń Jana Pawła II – 1.45 godz.
Szlak ten został nazwany imieniem Czesława Panczakiewicza. Prowadzi on doliną potoku Ponikiewka, a wyżej jednostajnie w górę gęstym lasem. 
Pomiędzy Gancarzem, a Groniem Jana Pawła II szlak łączy się z zielonym prowadzącym z Andrychowa. Szlaki te wspólnie prowadzą na szczyt Gronia Jana Pawła II oraz pod kaplicę, a następnie zbiegają w dół do schroniska PTTK.

Niebieski: Tarnawa Górna – Makowska Góra – Groń Jana Pawła II – 1.30 godz. Z Tarnawy Górnej szlak podchodzi na grzbiet Makowskiej Góry. W miejscu dotarcia na grzbiet z prawej strony dochodzą i kończą się znaki czarne prowadzące ze Śleszowic. Szlak ten doprowadza do schronisk PTTK nieopodal papieskiej kaplicy.

Czarny: Rzyki Jagódki – Groń Jana Pawła II – 1 godz.
Jest to najkrótsze dojście do schroniska PTTK oraz do kaplicy na Groniu Jana Pawła II. Przebieg szlaku pokrywa się częściowo z turystycznym zjazdem narciarskim do Rzyk Jagódek, jak również ze szlakiem pielgrzymkowym „Białych Serc”, który prowadzi do kaplicy na Groniu Jana Pawła II. Podejście z Rzyk Jagódek jest strome, teren jest prawie w całości zalesiony.

Szlaki turystyczne w rejonie Łysej Góry i Ostrego Wierchu 
 
Niebieski: Wadowice – Przełęcz Czesława Panczakiewicza pod Łysą Górą – Ponikiew – 2 godz.
Szlak łączy centrum Wadowic z Ponikwią, prowadzi w większości odkrytym terenem. Przed Ponikwią przekracza się grzbiet Łysej Góry oraz Bliźniaków przez Przełęcz Panczakiewicza. Jest to długi o podgórskim charakterze grzbiet od doliny Skawy na wschodzie po dolinę potoku Choczenka od strony Zachodniej. Po zejściu niebieskim szlakiem do Ponikwi dociera się do lokalnej drogi, wiodącej z doliny Skawy (Czartak) i od szosy Wadowice – Sucha Beskidzka. 
 
Żółty: Gorzeń Górny – Iłowiec – Łysa Góra – Bliźniaki – Kaczyna - 3 godz.
Trasa rozpoczyna się od Gorzenia Górnego i muzeum Emila Zegadłowicza. 
Powyżej muzeum dołącza szlak czarny prowadzący z Wadowic do Czartaka. Obydwa te szlaki prowadzą na stok Iłowca, po czym żółty prowadzi dokładnie na szczyt Iłowca, a czarny skręca do Czartaka. Dalej szlak żółty przebiega przez Łysą Górę, Przełęcz Panczakiewicza, Bliźniaki. Za Bliźniakami stromą trasą schodzi się w przełomowy odcinek doliny potoku Choczenka, aż do Kaczyny. 
 
Czarny: Wadowice – Goryczkowiec – Gorzeń Górny – Czartak – 1.45 godz.
Szlak ten jest połączeniem centrum Wadowic z doliną Skawy w rejonie przyszłej zapory i zbiornika „Świnna Poręba”. Prowadzi on przez dość długo ciągnącą się zabudowę miasta, później napotykamy na pierwsze ciekawe wzniesienie Gorczykowiec, który jest również nazywany Dzwonkiem od murowanej kaplicy z XVIII wieku z tzw. „przeciwburzowym dzwonem loretańskim”. Szlak ten wiedzie przez Iłowiec sprowadzając do Czartaka przy wylocie potoku Ponikiewka do Skawy i koło szosy z Wadowic do Suchej Beskidzkiej.  
 
Szlaki turystyczne w rejonie Jaroszowickiej Góry
 
Żółty: Klecza Górna – Jaroszowicka Góra – Gorzeń Górny – 2.15 godz.
Jest to jedyny szlak wprowadzający w Beskid Mały od strony Kraków – Cieszyn na wschód od Wadowic. Gęsto zalesiony masyw Jaroszowickiej Góry sprawia pewną monotonię przy wędrówce przerywaną jednak nad Kleczą Górną oraz Gorzeniem Górnym ładnymi krajobrazami. W Kleczy szlak wiedzie obok murowanego, parterowego pałacu z 1883 roku. Szlak kończy się w Gorzeniu Górnym przy dworku Emila Zegadłowicza.
 
Czarny: Czartak – Jaroszowicka Góra – Łękawica – 2.15 godz.
Szlak z doliny Skawy i od szosy Wadowice – Sucha Beskidzka, podchodzi krótko  jednostajnym lasem na Jaroszowicką Górę i dalej prowadzi do Łękawicy. Szlak łączy Beskid Mały z Beskidem Średnim (tj. Jaroszowicką Górę z Żarem nad Kalwarią Zebrzydowską). 

Opisane powyżej szlaki można obejrzeć na portalu Szlaki Turystyczne Małopolski



Załączniki: