Muzeum Miejskie

Informacje o obiekcie
W Muzeum Miejskim można oglądać multimedialną wystawę pt. „Wadowice. Miasto, w którym wszystko się zaczęło” opowiadająca o historii miasta i życiu codziennym w okresie międzywojennym czyli w czasach przypadających na dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły. Stanowi nowatorskie połączenie archiwalnych fotografii, dokumentów, eksponatów z multimedialnymi środkami przekazu.
Do wejścia na ekspozycję zapraszają słowa papieża wypowiedziane 16 czerwca 1999 roku na wadowickim rynku. Zwiedzanie wystawy rozpoczyna się od pierwszej sali, w której prezentowane są najstarsze dzieje miasta. Dzięki zaprezentowanym eksponatom i filmom można zrozumieć fenomen miasta rodzinnego św. Jana Pawła II. Druga sala została poświęcona wadowickiemu szkolnictwu i życiu pozaszkolnym uczniów. Zwiedzający może popróbować swoich sił w kaligrafii i liczeniu na liczydle. Trzecia sala dotyczy wadowickiego rynku, który był nie tylko miejscem handlu ale również przestrzenią dla spacerów i spotkań mieszkańców. Można tu obejrzeć prezentację opowiadającą jak dawniej w Wadowicach bywało. W czwartej sali gość muzeum zapozna się z historią i działalnością Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół”. Zobaczy prezentację o życiu kulturalno-społecznym i sportowym jakie tętniło w rodzinnym mieście Karola Wojtyły. Ostatnia sala warsztatowa, w której odwiedzającym ekspozycję może wydrukować na XIX-wiecznej maszynie drukarskiej świadectwo moralności a potem uzupełnić je piórem i podbić pieczęcią. Można również przebrać się w strój z epoki i zrobić sobie zdjęcie w zaaranżowanym atelier fotograficznym.

W tym muzeum możesz:
- oglądać i dotykać bez ograniczeń
- słuchać i rozmawiać nie ściszając głosu
- przyjść z dziećmi bez obaw, że uszkodzą eksponaty
- zbierać materiały edukacyjne rozmieszczone na całej wystawie i robić zdjęcia

Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela 9:00 - 16:00 (ostatnie wejście o godz. 15.45)

Informacje praktyczne:
- muzeum prowadzi również lekcje muzealne dla dzieci i warsztaty tematyczne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich - pełna oferta warsztatowa na stronie muzeum: http://wck.wadowice.pl/muzeum
- ostatni zwiedzający są wpuszczani na ekspozycje na pół godziny przed zamknięciem muzeum
- bilet ulgowy do muzeum przysługuje za okazaniem dokumentu uprawniającego do zniżki

Cennik:
- bilet normalny: 5.00 zł
- ulgowy: 3.00 zł (studenci, uczniowie, emeryci, renciści)
- grupowy: 3.00 zł
- rodzinny: 10 zł 
- dzieci do lat 7 wstęp wolny

Adres:
ul. Kościelna 4
34-100 Wadowice
tel. 33 873 81 00, 730 725 036
e-mail: muzeum@wck.wadowice.pl
www.wck.wadowice.pl/muzeum