Zanocuj w lesie

Nadleśnictwa Andrychów i Sucha Beskidzka przystąpiły do ogólnopolskiego pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, pomysł przekształcił się w stały program „Zanocuj w lesie”.

Lasy zajmują niemal ¼ powierzchni Powiatu Wadowickiego. Stanowi atrakcyjną przestrzeń dla turystyki pieszej - szlakowej i zielonego survivalu.

Program "Zanocuj w Lesie" 

Obszar Beskidu Małego, który jest objęty programem "Zanocuj w lesie", leży na terenach Leśnictwa Łękawica, a konkretnie na Jaroszowickiej Górze i w Mucharzu. Wyznaczony obszar znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika wodnego jakim jest Jezioro Mucharskie. Oprócz samego zbiornika strefa nocowania w lesie obejmuje fragment Skawy, która wpływa do jeziora. Niewątpliwą atrakcją jest zapora Świnna Poręba, z której rozpościera się piękny widok i gdzie można dotrzeć bez problemu pieszo.

- Mapa obszarów "Zanocuj w Lesie" w okolicach Wadowic
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące Programu "Zanocuj w lesie" 
- Więcej informacji znajdziecie na Leśnym Przewodniku Turystycznym Czaswlas.pl

Podstawowe zasady biwakowania w lesie
Przede wszystkim biwakowanie jest możliwe tylko w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego, a poza nimi jest prawnie zabronione - oprócz istniejących już pól biwakowych i kempingów, gdzie biwakowanie jest legalne. Na tych terenach można nocować pod warunkiem, że grupa biwakowiczów liczy  nie więcej niż 9 osób, a pobyt nie trwa dłużej niż 2 doby z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie noclegu w dziczy do nadleśnictwa nie jest wymagane. Jednak dobrą praktyką jest poinformowanie leśników za pomocą emaila lub telefonu i zadanie kilku pytań np. o terminy lokalnych polowań, o zagrożenia pożarowe i czy miejsce, które wybraliście nie znajduje się na obszarze objętym czasowym zakazem wstępu. Nocleg powyżej wspomnianego limitu osób i czasu należy koniecznie zgłosić w formie formularza noclegów (do pobrania poniżej) i uzyskać zgodę nadleśnictwa.

Nadleśnictwo Andrychów
 +48 33 87 52 015, +48 33 87 04 100
 +48 33 87 52 813
 andrychow@katowice.lasy.gov.pl
www.lasy.gov.pl/pl

Materiały do pobrania:
Formularz zgłoszenia noclegów.docx
jak przygotować się na wycieczkę do lasu.pdf
-
 leśny savoir vivre.pdf
Regulamin programu Zanocuj w lesie.pdf
-
 Zarządzenie Nadleśniczego 38.2022